zapisz się

Pacjenci

List do pacjenta

Leczenie stomatologiczne w obecnych czasach jest komfortowe ale aby go ograniczyć pamiętaj:

  • Myj zęby 2 razy dziennie po śniadaniu i po kolacji szczoteczką ręczną lub mechaniczną (zapytaj lekarza lub higienistki jak to robić poprawnie)
  • Płucz jamę ustną czystą wodą przez 15-30 sekund po KAŻDYM posiłku lub żuj gumę bez cukru – najlepiej z xylitolem ale nie dłużej niż 5-10 minut dziennie
  • Kontroluj stan uzębienia i dziąseł u swego dentysty przynajmniej raz na 6 miesięcy, co 5 lat należy też wykonać zdjęcie pantomograficzne
  • Zbadaj błonę śluzową jamy ustnej przynajmniej raz w roku, szczególnie wtedy, gdy palisz, nawet okazyjnie papierosy lub jesteś biernym palaczem, E-papieros jest też bardzo niebezpieczny- pomoże to uniknąć groźnych chorób i raka
  • Jeśli zauważysz krwawienie z dziąseł, obrzęk, ból zęba na ciepło, zimno lub słodkie pokarmy zgłoś się do dobrego dentysty
  • Zęby własne należy leczyć, uważaj aby ich pochopnie nie usuwać – sztuczne nigdy do końca nie zastąpią Twoich własnych
  • Choroby przyzębia (paradontoza) nie muszą prowadzić do utraty zębów – nowoczesne i sprawdzone, specjalistyczne leczenie pozwala na zachowanie ich przez długie lata
  • Unikaj przypadkowych wizyt w nieznanym Ci gabinecie, do lekarza musisz mieć całkowite zaufanie, gdyż to Ty oddajesz w jego ręce swoje zdrowie-pytaj jak czegoś nie rozumiesz
  • W gabinetach FAN-DENT szczególnie troszczymy się o aseptykę i antyseptykę, więc możesz czuć się bezpiecznie, przeprowadzamy leczenie zgodnie z procedurami propagowanymi przez Stowarzyszenie ,,Czyste Leczenie’’ wspierane przez Stowarzyszenie ,,Primum non Nocere’’ i wytyczne AESIC (Assocition for European Safety & Infection Control in Dentistry)
  • Jeśli podejmujemy się leczenia, to zawsze indywidualnie wybieramy optymalne rozwiązanie pod względem zdrowotnym jak i finansowym

 

Gdy masz dziecko powinieneś pamiętać, że aby uniknąć problemów z zębami mlecznymi i stałymi:

  • Nie wolno pozwalać na całowanie w usta i twarz noworodka i niemowlaka nawet osobom z najbliższego otoczenia
  • Smoczek jeśli zostanie zabrudzony powinien być umyty w czystej wodzie np. z kranu
  • Nie wolno jeść pokarmów używając tych samych sztućców co twoje małe dziecko (do 4-tego roku życia), ponieważ nie ma ono jeszcze dostatecznie silnej odporności
  • Dzieci w Skandynawii jedzą słodycze tylko w soboty – pod kontrolą rodziców. Słodycze z tygodnia gromadzą do swoich kartoników, a sobota kojarzy się im ze ŚWIĘTEM SŁODYCZY. Oczywiście potem myją zęby
  • Na pierwszą wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym dobrze jeśli zgłosisz się z dzieckiem gdy ma 2 lata

 

 

Czytaj więcej:

Znieczulenie podtlenkiem azotu
Rozwiń text

Zapraszamy do zapoznania się z nową, przyjazną i bezpieczną metodą walki ze stresem i bólem związanym z wizytą w gabinecie stomatologicznym – sedacją wziewną potocznie nazywaną gazem rozweselającym.

Stosowanie podtlenku azotu jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecanym dzieciom i dorosłym, którzy odczuwają silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem).

 

Dzięki postępowi medycyny i farmakologii jesteśmy w stanie całkowicie pokonać paniczny lęk uniemożliwiający leczenie stomatologiczne. Metoda sedacji przy pomocy podtlenku azotu pozwala na osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego oraz pokonanie bólu. Jest to mieszanina podtlenku azotu(N2O) i tlenu (O2), która wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą sterylnej maseczki zakładanej na nos. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Bardzo często (szczególnie dzieci i młodzież) zaczynają śnić o bajecznych przygodach związanych z reguły z lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Śniąc pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie.

 

W medycynie i stomatologii gaz rozweselający wykorzystywany jest od dawna. Metoda ta została rozwinięta i udoskonalona w Stanach Zjednoczonych i jest tam bardzo popularna. W Polsce pojawiła się dopiero w 1995 roku. Cieszymy się, że my również możemy teraz ją Państwu zaoferować.

 

Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego.

 

Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu.
Korzyści z zastosowania gazu rozweselającego najbardziej widoczne są w przypadku leczenia dzieci. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu zestresowanego dziecka, jest wprost trudna do uwierzenia. Większa cześć pacjentów nie obawia się już kolejnych wizyt u stomatologa.

 

Wskazania do zastosowania sedacji wziewnej N2O/O2:

  • silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem
  • silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych
  • silny odruch wymiotny
  • nadpobudliwość nerwowa
  • długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym
  • usuwanie złogów nazębnych
  • otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
  • opracowywanie próchnicy początkowej.

 

Choroby w których wskazane jest użycie uspokojenia wziewnego jako metody z wyboru:

  • Astma – N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
  • Padaczka – zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
  • Choroby serca – brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu stresu.
  • Nadciśnienie krwi – Brak wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.
  • Hemofilia – dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.
PRF (Platelet Rich Fibrin) to bogatopłytkowa fibryna – autogenna membrana
Rozwiń text

PRF zawiera wielokrotnie zwiększone zagęszczenie czynników wzrostu w porównaniu ze zwykłą krwią. Metoda podania PRF polega na pobraniu krwi własnej pacjenta do sterylnego zestawu jednorazowego użytku, który służy do separacji koncentratu płytkowego. Koncentrat taki przygotowuje się w czasie kilkunastu minut przy pomocy specjalnej wirówki do PRF- EBA-20 a następnie wykorzystuje się go jako wypełnienie tkanek w przypadku braków kości podczas zabiegów implantacji, podnoszenia dna zatoki, podczas zabiegów periodontologicznych lub jako zabezpieczenie zębodołu po ekstrakcji zęba. Największą zaletą tej metody jest biokompatybilność i autogenność materiału, tzn. jest to naturalna błona pochodząca z odpowiednio spreparowanej krwi Pacjenta, a nie substancja sztuczna, która może nieść za sobą ryzyko nieprzyswojenia jej przez organizm w całości lub spowodować, w niektórych przypadkach wystąpienie reakcji uczuleniowej. Koncentrat PRF można mieszać z biomateriałami, co zwiększa ich przyswajalność.

 

Czynnikami wzrostu płytek są:

  • PDGF : Platelet Derived Growth Factor
  • TGF 13: Transforming Growth Factor 61 et 62
  • IGF : Insulin Like Growth factor,

które mają właściwości przyspieszania procesów:

  • angiogenezy
  • tworzenia się fibroblastów i osteoblastów
  • gojenia się

 

Fibryna bogatopłytkowa PRF a regeneracja:

Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych, pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie.

Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny, wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu.

 

Takim sposobem zastosowania autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, należącej do nowej generacji koncentratów płytkowych. Istnieje bowiem łatwa możliwość aplikacji przygotowanego przed zabiegiem biomateriału, bezpośrednio w miejscu w którym doszło do zaniku kości.

 

Technika otrzymywania fibryny bogatopłytkowej została po raz pierwszy opracowana we Francji przez Choukrouna i wsp. z myślą o zastosowaniu w periodontologii i chirurgii stomatologicznej. Sam sposób przygotowania jest niezwykle prosty i polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta, bezpośrednio lub w trakcie zabiegu, do 10 ml probówek bez żadnego antykoagulantu, którą wiruje się przy użyciu wirówki EBA-20. W efekcie, w wyniku takiego postępowania dochodzi do powstania w środkowej części probówki skrzepu fibrynowego. Powyżej znajduje się osocze ubogopłytkowe (PPP – platelet poor plasma), natomiast na dnie probówki znajdują się krwinki czerwone.

 

Matryca fibrynowa uzyskana ze środkowej części odwirowanej frakcji będzie sterować procesem gojenia, w znacznym stopniu przyśpieszając go i co najważniejsze będzie zwiększać rewaskularyzację przeszczepu poprzez wspomaganie angiogenezy.

Ekwilibracja zgryzu Kois
Rozwiń text

Zaburzenia zwarcia powstałe na skutek wad zgryzu, utraty zębów, adaptacji zgryzu często prowadzą do zaburzeń funkcjonalo-estetycznych. Oprócz niezbyt ładnego wyglądu uśmiechu mogą występować bóle głowy, sztywność karku, uczucie niedopasowania zębów, parafunkcje i bruksizm,utrudnienia w wykonaniu wygodnych prac protetycznych. Aby wyleczyć te zaburzenia należy przeprowadzić leczenia ekwilibrujące zgryz. Płytkę do ekwilibracji nosimy 2-4 tyg., potem należy zarejestrować nowe, prawidłowe położenie żuchwy względem szczęki i zaplanować dalsze postępowanie. Czasami wystarczy korekta istniejących wypełnień, dodanie lub odjęcie wysokości i kształtu wypełnień, czasem jednak konieczne jest leczenie ortodontyczne przygotowujące do ekwilibracji zgryzu.

Komunikacja i przedpłaty.
Rozwiń text

Szanowni Pacjenci,

Chcielibyśmy podkreślić, jak niezwykle ważna jest dla nas komunikacja z Wami! Dla naszej wspólnej wygody i sprawności, zależy nam na potwierdzeniu wszystkich planowanych wizyt. Jeżeli zdarzy się coś nieprzewidzianego i nie będziecie w stanie do nas dotrzeć, prosimy o jak najszybszy kontakt! Rozumiemy, że życie często przypomina gonitwę, gdzie poniedziałek może płynnie przechodzić w czwartek :) Dlatego właśnie dwa dni przed planowaną wizytą, dokonujemy krótkiego potwierdzenia telefonicznego. W przypadku braku odpowiedzi, wysyłamy również przypomnienie SMS. Odpowiedzcie nam, gdy znajdziecie chwilę!

W celu usprawnienia organizacji i zapewnienia dostępności terminów, wprowadzamy zasadę przedpłaty rezerwacyjnej dla tych spośród Was, którzy mimo potwierdzenia, nie pojawiają się na planowanej wizycie.

Wizyty niepotwierdzone będą niestety anulowane.

Jesteśmy przekonani, że taka polityka przyczyni się do jeszcze lepszej organizacji naszej pracy. Zależy nam na Waszym zdrowiu i zawsze dążymy do zapewnienia Wam najlepszej opieki.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę! Życzymy Wam zdrowia!

Fan-Dent | NIP: 5842772639

+48 501 747 876 , +48 58 522 30 40, +48 798 986 910 (sms)

rejestracjafandent@gmail.com

Godziny otwarcia:
pn - czw 8:00 - 20:00
pt 8:00 - 18:00

Pełny kontakt