zapisz się

Laserowe leczenie zębów Gdańsk

LECZENIE LASEREM
 
 

LASER DIODOWY

 

Światło typowych laserów diodowych, biomodulacyjnych ma moc od 1 do 500mW. W stomatologii znajdują one zastosowanie głównie w nieinwazyjnym leczeniu chorób błony śluzowej, znieczulaniu i zatrzymywaniu krwawienia. Promieniowanie laserowe poprzez swoje właściwości sterylizujące działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Skutecznie aktywizuje regenerację komórek. Dzięki zwiększeniu produkcji przeciwciał pobudza system immunologiczny. Promieniowanie tego lasera powoduje zanik objawów szczękościsku.

 

Korzyści zastosowania lasera biomodulacyjnego:

  • przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego podnosi próg bólu i czyni zabieg znacznie mniej bolesnym
  • działa przeciwbólowo przy stomatopatiach protetycznych, ropniach przyzębia, paradontopatiach, obrzękach, opryszczce wargowej, zapaleniach miazgi
  • przyspiesza gojenie się ran po zabiegach ekstracji, przecinania wędzidełka, resekcji i przy przewlekłych zapaleniach tkanki okołozębowej
  • zapobiega stanom zapalnym i leczy nerwoból
  • zmniejsza krwawienie i przyspiesza gojenie po zabiegu, likwiduje ogniska zapalne
  • poprawia terapeutyczne skutki zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

 

Wskazania do stosowania lasera biomodulacyjnego:

  • stany zapalne miazgi, zatok, zębodołu,
  • neuralgie,
  • choroby dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej
  • grzybica jamy ustnej
  • neuralgia nerwu trójdzielnego,
  • bóle w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • odczulanie odsłoniętej zębiny
  • ból i obrzęk pozabiegowy,
  • opryszczka, afty,
  • zapalenie ślinianek,
  • likwidacja szczękościsku,
  • gojenie zębodołu po ekstrakcji,
  • ból i obrzęk po złamaniach szczęki
  • przyspieszanie gojenia po tradycyjnych zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej (np. po plastyce wędzidełek, resekcji, sterowanej regeneracji kości, zabiegach płatowych, gingiwektomiach, przeszczepach i implantach)

 

LASER FOTODYNAMICZNY PACT FOTOTERAPIA

 

Korzyści zastosowania lasera fotodynamicznego PACT:

Jest to bezinwazyjna metoda zwalczania wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Skuteczna w leczeniu stanów zapalnych przyzębia i zakażenia kanałów korzeniowych.

 

MEDYCZNO-BIOLOGICZNE PODSTAWY LECZENIA LASERAMI MAŁEJ MOCY

Promieniowanie światła laserowego wywołuje szereg zmian zachodzących wewnątrz komórki. Energia laserowa pochłaniana przez enzymy mitochondrialne daje miejscowy wzrost temperatury, który powoduje zwiększenie przepuszczalności i przewodności błony mitochondrium. Prowadzi to do ułatwionego napływu do mitochondriów składników cyklu Krebsa i zwiększenia produkcji wysokoenergetycznych cząsteczek ATP. Poza tym stwierdzono wzrost syntezy DNA, RNA i liczby mitochondriów prowadzący do proliferacji komórek. Wykazano także, że pod wpływem niskoenergetycznej wiązki wzrasta populacja limfocytów T, które poprzez miejscowe uwalnianie czynników wzrostu oraz limfokin i interleukin, odgrywają istotną rolę w regeneracji tkanki zapalnej. Wzrasta także aktywność monocytów, makrofagów i neutrofilów co prowadzi do zwiększenia miejscowej odporności. Jak wynika z doświadczeń lasery biostymulacyjne zwiększają okresowo poziom przeciwciał, przyspieszając w ten sposób proces gojenia i wydłużają okres remisji tych schorzeń.

 

Efekt przeciwzapalny, uzyskany po zastosowaniu lasera biostymulacyjnego zawdzięczamy także miejscowemu wzrostowi serotoniny uwalnianej z płytek krwi, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zaobserwowano także zmianę stężenia histaminy i heparyny, która umożliwia poprawę mikrokrążenia, przez co obrzęki pourazowe ulegają wchłonięciu. Światło lasera powoduje także hamowanie wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych, narastania obrzęku w ostrej fazie zapalenia, oraz formowania się ziarniny.
DENTOnet.pl

 

LASER Ee;Cr:YSGG tzw. LASER TWARDY Waterlase I PLUS 2.0 amerykańskiej firmy Biolase to jeden z najnowocześniejszych laserów stosowanych w stomatologii I medycynie estetycznej. Zastosowana w nim technologia hydrofotonowa zapewnia bezpieczne, bezbolesne i komfortowe leczenie zniszczonych próchnicą zębów, przyzębia i tkanek miękkich oraz tkanek zapalnych dookoła implantów. Większość procedur można wykonać prawie bezboleśnie.

 

Fragment artykułu 2019 :

W stomatologii najczęściej spotykane są lasery chirurgiczne i niechirurgiczne. Według Mahajana S. i wsp. chirurgiczne służą do cięcia tkanek twardych, wykonywania nacięć i wycięć, ablacji i koagulacji tkanek jamy ustnej. Zaliczamy do nich Er:YAG (Versa Wave- HOYA Conbio, LightWalker - Fotona), Er,Cr:YSGG (Waterlase-Biolase) i lasery CO2 (CYMA- BISON). Diodowe półprzewodnikowe, Low Level Laser Therapy LLLT, lasery do diagnostyki próchnicy (Diagnodent-KAVO) oraz fotoaktywowanej dezynfekcji kieszonek przyzębnych (PACT, Foto San) należą do drugiej grupy, laserów niechirurgicznych. Należy zauważyć, że lasery diodowe o długości fali 940nm do dezynfekcji kieszonek przyzębnych nie wymagają fotoaktywatora, gdyż ta długość fali niszczy wirusy, grzyby i bakterie w kieszonce działając na nie bezpośrednio podczas zabiegu dekontaminacji kieszonki …

 

Nie ma jednej, perfekcyjnej długości fali, czyli uniwersalnego lasera do wszystkiego. Konkretny laser emituje określoną długość fali, czyli działa na różne tkanki w ściśle określony sposób. Należy przy tym zauważyć, że nawet niewielkie różnice w długości fali mogą powodować, że działanie podobnego lasera będzie inne. Na przykład laser diodowy o długości fali 940nm (Epic X, Epic Pro-Biolase) przy użyciu porównywalnej mocy tnie tkankę miękką tak samo szybko, a jednocześnie wytwarza w niej mniejszy margines skarbonizowanych komórek niż laser o długości fali 810nm (SolaseDental-Lazon), o czym łatwo możemy się przekonać wykonując cięcia porównawcze na przykład na preparacie z mięsa kurzego. Podczas pracy tymi laserami pole operacyjne powinno być schładzane przez asystę zimnym powietrzem. Nie wolno stosować w tym celu sprayu wodnego, gdyż zaburza on możliwość cięcia lasera. Poszczególne części tkanki absorbują falę laserową o różnej długości w inny sposób i stąd różni się działanie jednego lasera od drugiego a zastosowania tych laserów w stomatologii będą podobne, ale nie jednakowe.

 

Lasery diodowe oprócz funkcji cięcia tkanek mają też możliwość ustawienia parametrów biomodulujących, które umożliwiają ich działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie tkanek. Lasery te mają zastosowanie do dekontaminacji zębodołu po ekstrakcji, biostymulacji gojenia tkanek po zabiegach chirurgicznych ekstrakcyjnych, implantologicznych, kiretażach, przeszczepach tkanek miękkich oraz przy znoszeniu nadwrażliwości szyjek zębowych, działaniu przeciwbólowym przed podaniem znieczulenia, przed zabiegami higienizacyjnymi, po założeniu aparatu ortodontycznego. Stosujemy te lasery przy leczeniu aft, opryszczki, leczeniu kanałowym do dekontaminacji kanału korzeniowego, przy regeneracji nerwów w przebiegu ich porażenia oraz w przypadku leczenia mucositis, odleżyn, szczękościsku a także zapalenia ślinianek, pulpitis i okołowierzchołkowych stanów zapalnych. W niektórych przypadkach możemy znieczulić nawet ząb przed leczeniem zachowawczym. Bardzo modne stało się także wybielanie zębów przy użyciu promienia lasera, które w porównaniu do lampy UV, dotychczas stosowanej, daje dużo mniejszą nadwrażliwość zębów podczas zabiegu jak i po jego zakończeniu, ponadto trwa dużo krócej.

 

Wybielanie zębów i dekontaminację kieszonek jak również zabiegi odwrażliwiające korzenie zębów i biostymulację po zabiegową mogą z powodzeniem wykonywać przeszkolone higienistki stomatologiczne, jedynie dawki stosowane u konkretnego pacjenta i ustawienia urządzeń powinny być wyliczone i przepisane przez wyszkolonego w laseroterapii lekarza. Jest to istotne, ponieważ na działanie lasera u konkretnego człowieka ma wpływ wiele czynników takich jak między innymi czas pracy lasera, rodzaj fali (ciągła czy przerywana) i ilość barwników w tkankach miękkich. Jedynie do wybielania ustawienia fabryczne są praktycznie niezmienne, zgodne z procedurą producenta sprzętu.

 

Lasery do opracowywania tkanek twardych, obecnie najczęściej stosowane Er,Cr:YSGG i Er:YAG, wymagają podczas cięcia zastosowania wody. Tkanki próchnicowe, które zawierają więcej wody niż zdrowe szkliwo są usuwane skutecznie podczas opracowywania ubytków a pozostawiana jest warstwa szkliwa zdrowego. Lasery te wykorzystywane są także do cięcia kości, usuwania zębów zatrzymanych, wycinania, przecinania i pobierania tkanek miękkich, atraumatycznego odsłaniania implantów, usuwania guzków z błony śluzowej, osteotomii i osteoplastyki, usuwania starych wypełnień kompozytowych i licówek oraz leczenia aft, opryszczek, przyżyciowego leczenia miazgi, nacinania ropni, kondycjonowania zębiny oraz wielu jeszcze zastosowań, których nie sposób tu wymieniać, między innymi w endodoncji.

 

Urządzenia te najczęściej sprawdzają się przy leczeniu periimplantitis, które bez zastosowania odpowiedniej długości fali światła lasera np. Waterlase (Biolase) lub Light Walker (Fotona) jest nie do opanowania.

 

Autor: Magdalena Pawelczyk-Madalińska

Przejdź do cennika

Fan-Dent | NIP: 5842772639

+48 501 747 876 , +48 58 522 30 40, +48 798 986 910 (sms)

rejestracjafandent@gmail.com

Godziny otwarcia:
pn - czw 8:00 - 20:00
pt 8:00 - 18:00

Pełny kontakt