zapisz się

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Gdańsk

ENDODONCJA W MIKROSKOPIE
 
 

Ząb zbudowany jest z tkanek twardych tj. szkliwa i zębiny oraz miękkich, czyli nerwów i naczyń krwionośnych tworzących miazgę. Ta tkanka może ulegać zakażeniom bakteriami a to powoduje stan zapalny i BÓL. Leczenie kanałowe likwidujące ten stan zapalny wykonywane jest wtedy, gdy w inny sposób zęba nie można już uratować.

 

Takie leczenie wykonywane jest w dwóch przypadkach:

  1. Gdy boli ząb z powodu nieodwracalnego zapalenia miazgi, zgorzeli lub zaostrzenia stanu przewlekłego zapalenia około wierzchołkowego (wrażliwość na ciepło, ból zęba samoistny nasilający się głównie wieczorem i w nocy, ból przy nagryzaniu lub nawet dotyku, obrzęk np. policzka)
  2. Gdy podczas kompleksowego leczenia stwierdza się obecność martwicy, zgorzeli, zmian około wierzchołkowych, połączeń z tkankami przyzębia lub w przypadku zębów bardzo zniszczonych, złamanych koron jako wstęp do protetycznej odbudowy zęba (brak ostrego bólu, przebarwienie pozornie zdrowego zęba bez zewnętrznej przyczyny, odłamanie zęba nad dziąsłem, występowanie przetoki dziąsłowej- rzadko, widoczna na zdjęciu rentgenowskim zmiana około wierzchołkowa).

Leczenie kanałowe polega na bardzo dokładnym usunięciu uszkodzonej miazgi (tzw. nerwu zęba), oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji(leki, laser lub ultradźwięki) i ostatecznym wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

 

Gabinet FAN-DENT jest wyposażony w mikroskop zabiegowy firmy Kaps. Umożliwia on przeprowadzenie leczenia nawet wtedy, gdy standardowe procedury zawodzą, na przykład gdy jest ząb zbudowany jest nietypowo: występuje dodatkowy kanał lub mamy do czynienia z jego zarośnięciem, zwapnieniem lub zwężeniem. Użycie podczas leczenia mikroskopu minimalizuje możliwość złamania narzędzia i przedziurawienia korzenia, co niestety, w niektórych przypadkach (mocno zniszczonych zębów, bardzo zakrzywionych korzeni) może się wydarzyć podczas leczenia kanałowego przeprowadzanego bez jego użycia.

Prawidłowość całej procedury jest kontrolowana dzięki zdjęciom rentgenowskim (RVG).

 

W celu dokładnego przeprowadzenia procedur podczas oczyszczania kanału stosujemy specjalistyczne silniki endodontyczne z pomiarem długości kanału i autorewersem, zapewniającym bezpieczeństwo zagięcia się narzędzia w świetle zakrzywionych kanałów. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń wyeliminowano możliwość złamania się pilników w krzywych kanałach.

 

Oprócz ogólnie stosowanych leków do oczyszczania chemicznego w endodoncji, zawsze dodatkowo stosujemy dezynfekcję kanału przy pomocy uginających się narzędzi ultradźwiękowych, co daje pewność, że nie pozostały w nim żadne fragmenty zakażonej tkanki lub lasery. Przed wypełnieniem kanału dodatkowo możemy zdezynfekować go przy pomocy ozonu. Następnie ząb wypełniamy szczelnie gutaperką, kondensując ją na ciepło, aby uzyskać jak najlepszą szczelność.

 

Tak wyleczony ząb służy z powodzeniem pacjentowi przez wiele lat i może być bazą do odbudowy protetycznej. W obecnych czasach dostępne są instrumenty oraz urządzenia pozwalające w sposób niezwykle skuteczny przeprowadzać leczenie kanałowe i uzyskać jak najlepszy efekt kliniczny.

 

Naszym celem jest zachowanie każdego zęba, a usunięcie go jest ostatecznością.

 

Pamiętaj, że po leczeniu kanałowym należy wykonać odbudowę korony opartą na wkładach syntetycznych dlatego, że chroni to ząb przed złamaniem. Zabieg ten powinno się wykonać w przeciągu 3-ech tygodni od zakończenia leczenia kanału, potem pojawiają się przecieki bakterii i czasami leczenie trzeba powtarzać. Dziura w zębie leczonym kanałowo może być wypełniona materiałem kompozytowym, a w przypadku utraty punktów podporowych zęba w zgryzie należy wykonać koronę protetyczną. Przed wypełnieniem korony należy wzmocnić taki ząb wkładem koronowo - korzeniowym!

 

Chirurgia endodontyczna:

Usunięcie całego zęba jest ostatecznością. Możemy usunąć tylko jeden z korzeni zęba pozostawiając w ustach pozostałą część zęba tak, aby dalej można było na nim gryźć. Taki zabieg to hemisekcja. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W przypadku dużego zniszczenia kości spowodowanego stanem zapalnym dookoła usuwanego korzenia uzupełniamy miejsce po brakującym korzeniu biomateriałem lub kolagenem. Pozostawiony korzeń można wykorzystać jako dodatkowy filar przy uzupełnieniu braków zębów np. mostem.

 

W przypadku, gdy leczenie endodontyczne (kanałowe) zapalenia lub zgorzeli miazgi kończy się niepowodzeniem i proces zapalny toczy się dookoła wierzchołka korzenia zęba wykonujemy zabieg polegający na usunięciu tego wierzchołka, aż do tkanek zdrowych. Podczas zabiegu usuwa się tkanki zapalne i ziarninę. Zbieg wykonuje się delikatnymi technikami mikroinwazyjnymi lub laserem Er,Cr:YSGG tzw. twardym Waterlase I PLUS, jest to resekcja wierzchołka korzenia.

Przejdź do cennika

Fan-Dent | NIP: 5842772639

+48 501 747 876 , +48 58 522 30 40, +48 798 986 910 (sms)

rejestracjafandent@gmail.com

Godziny otwarcia:
pn - czw 8:00 - 20:00
pt 8:00 - 18:00

Pełny kontakt